06 ноември 2017

Световен ден на храните

16 октомври е Световният ден на храните - ден за противодействие срещу глада. Всяка година на този ден, хората по целия свят се събират, за една обща кауза: да допринесат за изкореняването на глада.
805 милиона души в света живеят с хроничен глад. 60% от тях са жени, а почти пет милиона - деца под петгодишна възраст и всички те умират от недохранване.
Статистиката с днешна дата сочи, че всеки пети българин живее под прага на бедността и има проблем с изхранването. Въпреки, че в световен мащаб се произвежда ОГРОМНО количество храна, една трета от нея никога не се консумира, тя се унищожава, защото е свръхпроизводство и България не прави изключение от общата тенденция. У нас годишно се изхвърля 670 хиляди тона годна за консумация храна.
Как да се справим с проблемите на храненето? Не е трудно, ако във всяко семейство се спазват няколко прости правила:
1. Купувайте толкова храна, колкото ви е нужна, за да се нахраните и изяждайте това, което сте купили!
2. Четете етикета! – Човек е това, с което се храни, а палмовите мазнини и Е-татата не са съставка на здравия човешки организъм.
3. Ползвайте сезонни продукти от месни производители – така не само стимулирате икономиката, но и допринасяте за опазването на околната среда.
И не забравяйте! Ние сме отговорните за бъдещето!
Ето и дейностите в нашите групи:
В група "Буратино" направиха вкусни и здравословни плодови шишчета. Поднесоха ги на малките си приятели от група "Ариел", а те гии почерпиха с вкусни бонбони от ябълки с кокос.
В група "Снежанка" през целия ден ряза, лепиха, готвиха храна, без която не можем.
В група "Многознайко първи " говориха, че храната е един от основните фактори за развитието и здравето на човека. Децата разбраха, колко дълъг път изминават продуктите, докато стигнат до нас и трябва да се използват разумно, за да не се налага да се изхвърлят. Отидоха в кухнята на детската градина, където видяха колко труд се полага, за да се приготви храната и колко продукти се влагат в този процес. След това приготвиха вкусен ябълков пай, който с удоволствие си хапнаха. А после разказаха на децата от група "Дядовата ръкавичка" какво са научили. Те от своя страна им показаха играта "Подари плод на другарче и му разкажи".
В група "Мечо Пух" децата нарисуваха, изрязаха и залепиха в чинийки храните, които обичат да похапват! Гледаха презентация и си говориха за това, какво се случва с храната, след като попадне в стомаха.
В група „Гъбарко“ оцветиха и изрязаха точно и прецизно по един от своите любими плодове и зеленчуци, след което ги групираха в четири различни табла, според това, какъв е техният плод или зеленчук-местен или пътуващ.
Децата от група " Пчелички" посетиха хранителен магазин и магазин за плодове и зеленчуци и научиха, че храната е един от основните фактори за нормалното физическо и психическо развитие на човека. Затова обаче, тя трябва да бъде в достатъчно количество и с доказано качество. Тя трябва да задоволява нуждите на организма от енергия и нутриенти, да осигурява добро здраве и да предпазва от болести.




Няма коментари:

Публикуване на коментар