
Димитър (6) иска заедно с майката и с малкия си брат Иван (1,5) да изиграят "Красавицата и звяра". "Мамо, аз ще играя звяра, ти - красавицата, а Иван ще крещи." Илюстрация: Надя (6)
Добре дошли във виртуалния свят на Детска градина ,,Приказка''. Това е мястото, където представяме актуална информация за нашата дейност. Работата ни по проекти eTwinning, екопроекти, мини проекти и всичко интересно от живота на децата в детската градина. Welcome to the blog of Kindergarten ,,Prikazka''.
"Вървяла Кума Лиса през гората и си приказвала:
- Ах, че съм хубава лисичка! Какви очи имам! Ясно светят, всичко виждат. Ами крачката ми? То не са крачка, а вретенца. Като вихър ме носят през гората, сякаш не стъпват на земята. Ами ушенцата ми? Всичко чуват, нищо не пропускат. Но най ми е хубава опашката. Е такава една лекичка и мекичка, същинска копринена къделя."
"Кума Лиса и кучето" е четвъртата българска народна приказка, която представяме като PowerPoint Präsentation на децата от страните-партньори. Илюстрации - Надя (6) и Сашо (6)
Make a Smilebox slideshow |
Днес, 7 януари, е Ивановден - Православната църква чества деня на Св. Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в р. Йордан. Йоан познава и посочва Исус като пратеник на Бога. Наречен е Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Ивановден като народен празник, е част от богатия в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл.Чества се паметта на Свети Йоан Кръстител - последния старозаветен пророк, кръстителят на Иисус Христос. Наречен е още "Предтеча", защото е вървял преди Христос и е подготвял хората за неговото рождение.
В българската народна традиция обредите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на осветената предния ден вода. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден.
Периодът на т. нар. Мръсни дни е отминал и всеки обръща поглед напред, към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
Имен ден празнуват: Иван, Ваньо, Ваня, Йоан, Йоана, Йонко, Йонка, Йото, Ивайло, Иво, Ивона, Калоян.
Make a Smilebox slideshow |
Днес, 6 януари, се чества Богоявление. На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.
В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос като гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника Богоявление.
На този ден се извършва освещаване на водата. След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във водата, а мъже го изваждат.
Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Той обикаля с кръста, а всички го даряват. Има поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.
С Йордановден е свързано поверието, че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент си поиска нещо, то ще се изпълни. С този празник завършват т. нар. Мръсни дни.
В навечерието на Йордановден се приготвя третата, последна, Коледна Вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия: боб, варено зеле или сарми, орехи, хляб, но не от чисто пшенично брашно, а смесено с просено, в чест на просото (някъде вместо просо слагат царевично брашно). На трапезата се запалва и недогорялата от втората коледна вечер свещ.
От Богоявление започва и изпращането на сгледници и периодът на сватбите до Великденските заговезни.