Добре дошли във виртуалния свят на Детска градина ,,Приказка''. Това е мястото, където представяме актуална информация за нашата дейност. Работата ни по проекти eTwinning, екопроекти, мини проекти и всичко интересно от живота на децата в детската градина. Welcome to the blog of Kindergarten ,,Prikazka''.
30 януари 2009
"Главна роля" - "малък" коментар
Димитър (6) иска заедно с майката и с малкия си брат Иван (1,5) да изиграят "Красавицата и звяра". "Мамо, аз ще играя звяра, ти - красавицата, а Иван ще крещи." Илюстрация: Надя (6)
28 януари 2009
"Цялата истина" - "малък" коментар
27 януари 2009
"Научно обяснено" - "малък коментар"
Предварителна визита
25 януари 2009
"Връстници" - "малък коментар"
21 януари 2009
"Никога за Поспалана!" - "малък коментар"
Варна през зимата
Варна е красива и през зимата. След есента, това е вторият сезон, който представяме в снимков материал на децата от страните-партньори на проекта. Да откриват приликите и разликите в природните картини от различните страни, да опознаят характеристиките на сезоните, това искаме да провокираме у тях...В очакване сме вече на пролетта.
Бабин ден
Рано сутринта на Бабин ден жените, коитоимат деца от 1 до 3 години, наливат вода от чешмата, слагат в нея босилек или здравец, приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръце. При миенето бабата хвърля водата нагоре (колкото са капките толкова да е здравето), подскача нагоре за да са пъргави децата. Жената дарява бабата с риза, чорапи, платно и кърпа с вързана в нея монета. Бабата връзва на детето бял и червен конец и паричка, дарява детето с чорапки и риза. Ако по пътя невестите срещнат мъж, свалят калпака му и искат откуп.Бабата акушерка слага празнична трапеза за всички жени, на които е бабувала, и ги кани на гости. Дъщерите и снахите редят трапезата. Там всяка оставя своя дар: погача, печена кокошка, баница, шише вино. В началото на трапезата сядат само жени. Чак по-късно идват мъжете и започва веселието.
Празникът е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Днес този ден е повод за благодрност към лекарите и медицинските сестри, които помагат за идването на бял свят на децата, и се нарича и Ден на родилната помощ, който се отбелязва от 1951 г. официално.
Честит професионален празник на медицинския персонал на ОДЗ № 10"Приказка"- Величка Колева, Лиляна Вълкова, Даниела Томова, Марийка Михайлова, Маргаритка Илиева!
17 януари 2009
Антоновден
Днес, 17- ти януари, църквата почита паметта на преподобния Антоний Велики. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести.
На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
Специално омесени за празника содени питки, намазани със сметана, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата.
Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
Произходът на името Антон идва от гръцката дума (анто), което значи цвете. Според някои автори името Антон е добило популярност благодарение на древноримското име Антоний, което пък означава (влизащ в бой).
В народните представи друга легенда разказва, че имало двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден /17 януари/ и Атанасовден /18 януари/ са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти.
На Антоновден имен ден имат: Антон, Антония, Антоан, Антоанета, Антонина, Тони, Тонка, Тончо, Андон, Дончо, Донка и др.
15 януари 2009
"Женска солидарност" - "Малък коментар"
"Кума Лиса и кучето"
"Вървяла Кума Лиса през гората и си приказвала:
- Ах, че съм хубава лисичка! Какви очи имам! Ясно светят, всичко виждат. Ами крачката ми? То не са крачка, а вретенца. Като вихър ме носят през гората, сякаш не стъпват на земята. Ами ушенцата ми? Всичко чуват, нищо не пропускат. Но най ми е хубава опашката. Е такава една лекичка и мекичка, същинска копринена къделя."
"Кума Лиса и кучето" е четвъртата българска народна приказка, която представяме като PowerPoint Präsentation на децата от страните-партньори. Илюстрации - Надя (6) и Сашо (6)
12 януари 2009
Идваме...!!!
Нашият пратеник е вече на път - Анета Попова днес пристига в Австрия. Благодарим на специалистите към Програма "Учене през целия живот", че оцениха идеите и труда ни и направиха възможна тази среща.
Първата ни среща с партньорите - колеги от Австрия (координатор на проекта), от Литва, Унгария, Румъния, Турция и Португалия! РЕФАН ООД изпраща продукти от българска роза, екипът по eTwinning - идеи за бъдещата ни работа, представени в доклад, Община Варна поздравява кмета на австрийския град-домакин с прекрасната книга "Светлините на Варна"... Пълен куфар с идеи и с подаръци, символи на България и на детската обич!...Чакаме с нетърпение новини!
10 януари 2009
Мисли на деца за рубриката ни "Малък коментар"
"Mного мил" - "малък" коментар
09 януари 2009
Българска роза и продукти на REFAN - уникална украса на коледна елха
За представяне на страната ни в европейския образователен проект C.N.C.T. по еTwinning избрахме българската роза като един от най-красивите символи.
Refan ООД с радост откликна на предложението ни за сътрудничество и е вече приятел на децата. За нас е чест, че ни подкрепиха в инициативата. Украсата на тази коледна елха е уникална - от българска роза и продукти на Refan. Изработиха ги децата от 4а група с учителки Д.Минкова и Е.Михалева.
07 януари 2009
ВАРНА - едно нощно вълшебство
Make a Smilebox slideshow |
Така изглежда през нощта Варна - светлините на новогодишната украса, магията на празника и неповторимата атмосфера на града ни... Едно вълшебство!
Ивановден
Днес, 7 януари, е Ивановден - Православната църква чества деня на Св. Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в р. Йордан. Йоан познава и посочва Исус като пратеник на Бога. Наречен е Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Ивановден като народен празник, е част от богатия в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл.Чества се паметта на Свети Йоан Кръстител - последния старозаветен пророк, кръстителят на Иисус Христос. Наречен е още "Предтеча", защото е вървял преди Христос и е подготвял хората за неговото рождение.
В българската народна традиция обредите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на осветената предния ден вода. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден.
Периодът на т. нар. Мръсни дни е отминал и всеки обръща поглед напред, към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
Имен ден празнуват: Иван, Ваньо, Ваня, Йоан, Йоана, Йонко, Йонка, Йото, Ивайло, Иво, Ивона, Калоян.
06 януари 2009
Фотоакция "Koледа и Нова година в моето семейство" - настроението и топлината в българския дом
Make a Smilebox slideshow |
Здравейте, мили приятели!
Честита Нова 2009 год.на всички,които с такава любов и всеотдайност се грижите за нашите деца! Нека новата година донесе на всички ни много здраве, благоденствие, много поводи за усмивки и cбъднати мечти!!!
Нашето семейство прекара Коледните празници при баба Зана в Силистра. Традиционната трапеза с нечетен брой постни ястия,топлотата на семейния уют,както и надеждата за по-добро бяха и с нас на този празник. Вики, разбира се, очакваше най-нетърпеливо подаръците.А Новата Година семейството ни посрещна на планина в "Пъргавелови къщи", село Яковци,община Елена заедно с приятели. Вдъхновени от красотата на родната ни природа настроение и тук не липсваше. Децата най-много се радваха на снега,шейните и веселите игри навън сред природата. Дядо Коледа и тук ни намери и в навечериетo на Новата Година отново щедро раздаде подаръци. Смях,танци,веселие и разкошни вкусни ястия,приготвени по стари български рецепти изпълниха празничните дни.Те отминаха бързо,но топлината от времето прекарано с най-любимите хора остана и ще cгрява сърцата ни още дълго!..Дано с тези снимки,които Ви пращаме, да предадем искрица от нашето настроение и топлина!
С УВАЖЕНИЕ: малкият Вики/1-б група/,тате Мише и мама Роси
Йордановден
Днес, 6 януари, се чества Богоявление. На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.
В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос като гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника Богоявление.
На този ден се извършва освещаване на водата. След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във водата, а мъже го изваждат.
Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Той обикаля с кръста, а всички го даряват. Има поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.
С Йордановден е свързано поверието, че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент си поиска нещо, то ще се изпълни. С този празник завършват т. нар. Мръсни дни.
В навечерието на Йордановден се приготвя третата, последна, Коледна Вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия: боб, варено зеле или сарми, орехи, хляб, но не от чисто пшенично брашно, а смесено с просено, в чест на просото (някъде вместо просо слагат царевично брашно). На трапезата се запалва и недогорялата от втората коледна вечер свещ.
От Богоявление започва и изпращането на сгледници и периодът на сватбите до Великденските заговезни.
На този ден празнуват – Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Дана, Боян, Богдан, Богдана.