На 21 януари се празнува Бабин ден. На този ден българите отдавна почитат своите баби акушерки, които някога са били единствената родилна помощ.
Рано сутринта на Бабин ден жените, коитоимат деца от 1 до 3 години, наливат вода от чешмата, слагат в нея босилек или здравец, приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръце. При миенето бабата хвърля водата нагоре (колкото са капките толкова да е здравето), подскача нагоре за да са пъргави децата. Жената дарява бабата с риза, чорапи, платно и кърпа с вързана в нея монета. Бабата връзва на детето бял и червен конец и паричка, дарява детето с чорапки и риза. Ако по пътя невестите срещнат мъж, свалят калпака му и искат откуп.Бабата акушерка слага празнична трапеза за всички жени, на които е бабувала, и ги кани на гости. Дъщерите и снахите редят трапезата. Там всяка оставя своя дар: погача, печена кокошка, баница, шише вино. В началото на трапезата сядат само жени. Чак по-късно идват мъжете и започва веселието.
Празникът е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Днес този ден е повод за благодрност към лекарите и медицинските сестри, които помагат за идването на бял свят на децата, и се нарича и Ден на родилната помощ, който се отбелязва от 1951 г. официално.
Честит професионален празник на медицинския персонал на ОДЗ № 10"Приказка"- Величка Колева, Лиляна Вълкова, Даниела Томова, Марийка Михайлова, Маргаритка Илиева!
Няма коментари:
Публикуване на коментар